My WordPress

BLOG

16 Nisan 2021

Emprenyeli Ahşap Hakkında Bilmeniz Gerekenler

emprenye nedir 1

Emprenyeli KeresteEmrenye Nedir?

Emprenye ; Ahşabın deformasyonunu önlemek amacıyla, çeşitli yöntemlerle birbirinden farklı kimyasal maddelerin ahşap malzemeye enjekte edilmesine denir.

Kullanım alanı ve kullanım şartlarına uygun yapılan emprenye işlemi ahşabı toprak, su , tuzlu su, nemli ortamlar, mantar ve termit gibi ahşap malzemenin kullanım süresini kısaltan etkenlerden korumak amacıyla yapılmaktadır.

Emprenye işlemi gören ahşap belli bir süre deformasyona uğramaz.

 

Emprenye  en çok çam kerestesine uygulanmalıdır.

Emprenye işleminden geçmiş malzeme güneş görmeyen ve serin bir ortamda 3-4 gün dinlendirilmelidir. Yeteri kadar dinlendirilmeyen emprenyeli ahşap hızlı çatlamalarına sebep olur.

Emprenye Nerelere Uygulanmalıdır?

Emprenyeli malzeme demiryolu traverslerinde, telefon ve elektrik direkleri, maden direkleri, inşaat yapı malzemesi ( karkas sistemi), su içi inşaatlarda, çit malzemesi ve bağ bahçe sırıkları, çatıların iskeletlerinde, ahşap yapıların görünmeyen kısımlarında, zemin kaplamalarında uygulanmalıdır.

Emprenye Nerelere Uygulanmamalıdır?

Emprenye güneşe, rüzgara ve diğer hava koşullarına karşı koruma sağlamaz bu sebeple kentsel mobilyalarda, bahçe mobilyalarında, cephe kaplamalarında kullanılmamalıdır.

Emprenyeli malzeme ahşabın çatlamamasına veya dönmemesine engel değildir. Tecirler Ahşap olarak bahsettiğimiz durumlarda kullanılmamasını tavsiye ediyoruz. Çünkü emprenye yapılan ahşap ne kadar vakum işleminden geçirilirse geçirilsin kalan su miktarı ( kuruma süreci ) su buharının çıktığı yerlerde çatlamaya sebep olur. Çatlamaya uğrayan emprenyeli malzeme kullanılan ürünün kullanım süresini, kalitesini ve görüntüsünü bozmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
You May Also Like
Gönder
Merhaba;
TECİRLER AHŞAP'a Hoşgeldiniz!
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?